یادمان و رویدادها

صدایی که زیر آوار ماند

وی از شاگردان محمدرضا شجریان بود و پس از پیگیری آواز نزد او با پرویز مشکاتیان آشنا شد و اولین آثارش را با آهنگ سازی پرویز مشکاتیان به بازار عرضه کرد. تصنیف گل پونه‌ها معروف ترین اثر ایرج بسطامی است که مربوط به آهنگی از حسین پرنیا بر روی شعری از هما میر افشار می‌باشد و پس از مرگ ایرج بسطامی آوازه ملی یافت. از دیگر آثار معروف او می‌توان به تصنیف وطن من اشاره کرد که مربوط به آهنگی از پرویز مشکاتیان بر روی شعری از ملک الشعرا بهار است و از طرف سازمان یونسکو سرود ملی اعلام شد…
ادامهٔ مطلب

فریدون ابراهیمی چهره ای ماندگار در تاریخ آذربایجان

فریدون ابراهیمی یکی از چهره های برجسته و پیشگام در تاریخ سیاسی و مبارزات مردمی آذربایجان برای دستیابی به آزادی است که با گذشت زمان عملکرد و باور به آزادی و حق تعیین سرنوشت ایشان همراه با دادگری و عدالت محوری نمایان تر می شود و از سوی پژوهشگران مورد ارزیابی مجدد قرار می گیرد.

ادامهٔ مطلب

فراخوانی برای بازخوانی راه طی شده

۲۰‌سال پس از قتل‌های سیاسی آذر ۱۳۷۷ می گذرد.فشارهای بین‌المللی با موج اعتراض‌های خودجوش در درون و بیرون ایران همراه شد و دستگاه حاکمه‌ی ایران را که با روی کار آمدن دولت محمد خاتمی نوید «اصلاحات» و مدارا می‌داد، وادار به واکنش کرد….
ادامهٔ مطلب

ناگفته‌هایی تازه از قتل‌های زنجیره‌ای

پس از فاجعه ملی و سرکوب احزاب و نیروهای سیاسی بویژه احزاب و سازمان های چپ، دستگاه سرکوب رژیم شامل ارگان های اطلاعاتی و امنیتی، قوه قضاییه با پشتیبانی دیگر قوای حکومتی و هدایت مستقیم ولی فقیه حذف دگراندیشان در درون و برون کشور را سازمان داد که قتل های زنجیره ای در آذرماه سال ۱۳۷۷ نقطه اوج آن بود.
ادامهٔ مطلب

دکتر تقی ارانی

در میان مردان بزرگی که از ایرانیان و بیگانگان در زندگی خویش دیده و شناخته ام، هنوز ارانی اگر نگویم بزرگترین، یکی از بزرگترین آنهاست. آن هماهنگی بین مبارز دلیر و انسان نیک و اندیشه ور ژرف بودن که پدیده ای بس کمیاب است، در ارانی به میزانی شگرف وجود داشت….
ادامهٔ مطلب

مدینه گلگون شاعره آزادیخواه آذربایجان

سرمایه‌ی انسان‌های فرهیخته، خِرَد، دانش، شکیبایی و صداقت است. خردی که راه بر افراط ببندد و در به روی تفکر و تعقل گشاید. دانشی که ریشه‌ی جهل بخشکاند و اقدامات تأمینی برای رشد و بالندگی انسان بسازد.شکیبایی و صبری که حرمت قلم نگهدارد؛ همان که بزرگان فرهیخته و فرهنگ سازان بدان سوگند یاد می کنند و می گویند:« بشکنی ای قلم ای دست ـ اگر پیچی از خدمت محرومان سر» ….

ادامهٔ مطلب

ابرها، برای که می‌گریند؟

یادنامه‌ی رفیق دکتر ابراهیمِ یونسیِ بانه، پایه‌گذارِ روشِ داستان‌نویسی در ایران(۱۳۹۰- ۱۳۰۵)

کتاب اما چهار بار در وزارتِ ارشاد «گم» شد و او باید با همان درآمدِ اندکِ بازنشستگی‌اش، هربار از این کتابِ ۷۶۰ و چند صفحه‌ای، پرینت می‌گرفت و به سانسورگران می‌داد. سرانجام هم به او گفتند: «چرا نویسنده از توده‌ای‌هایِ تیربارن شده ستایش کرده است؟»!

ادامهٔ مطلب

دادخواهی برای جانباختگان دهه ی شصت، امری سلیقه ای نیست!

نامشان را به افتخار می خوانم و راهشان را به منت رهروام! پیکر عزیزانم به زیر خاک ها گم شد اما آرزوهایشان در من ادامه دارد. من وارث دلتنگی مادرم برای گرسنگی کودکان زاغه نشینم. من وارث شرم پدرم از پاهای برهنه ی پسرک دست فروشم. من وارث همه آرزوهای زیبایی هستم که آنان به خاطرش جان سپردند. نامشان را به افتخار می خوانم و همه ی گلهای پرپر دلم را به حسرت چشمان کودکانی تقدیم می کنم که عزیزانم در آرزوی یک لبخندشان به خاک خفتند …
ادامهٔ مطلب

عندلیبِ آزادی

بازخوانی زندگی و قتل ویکتورخارا که ۴۵ سال پیش می‌خواستند صدایش را خاموش کنند

«پنج هزار نفر این جاییم/ در این بخش کوچک شهر/ چه دشوار است سرودی سرکردن/ آن‌گاه که وحشت را آواز می‌خوانیم/ وحشت آن‌که من زنده‌ام/ وحشت آن‌که می‌میرم من/ خود را در انبوه این همه دیدن/ و در میان این لحظه‌های بی‌شمار ابدیت/ که در آن سکوت و فریاد هست/ لحظه پایان آوازم رقم می‌خورد».

ادامهٔ مطلب

عزت‌الله انتظامی بازیگر پیشکسوت سینما و تئاتر درگذشت

عزت‌الله انتظامی اولین بازیگر ایرانی بود که موفق به دریافت جایزه از فستیوال بین‌المللی شد. او برای بازی در فیلم گاو جایزه هوگوی نقره‌ای بهترین بازیگر نقش اول مرد را از جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو دریافت کرد.

ادامهٔ مطلب

زجرِ قمـر

بریده‌ای از آخرین نامه قمرالملوک
به مردم ایران: من هنرم را بنده تجارت نکردم و همیشه آن را در راه تحقق بخشیدن به آرزوهای ملی و میهنی خودم به کار انداخته‎ام. من ثروتی ندارم، هیچ چیز، اما دل‎های یتیمانی را دارم که به‎خاطر مرگ من از غم مالامال می شوند
ادامهٔ مطلب

بدرود آموزگار دلسوز و رفیق مبارز، بدرود!

رفیق ابوالفضل پرویزیان، مبارز پرشور راه سعادت و پیشرفت میهن و از زمرهٔ فعالان جنبش دهقانی، معلم متعهد و مردمی و وفادار به آرمان‌های زحمتکشان، روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۷، در سن ۶۰ سالگی پس از عمری مبارزه و تحمل رنج، مشکلات و زخم‌های به‌جامانده از شکنجه در سیاهچال‌های رژیم اسلامی، در شهر کرج چشم از جهان فروبست.

ادامهٔ مطلب