مقالات

کنگرهٔ وحدت حزب کمونیست فرانسه در مبارزه با نولیبرالیسم

جنبش اجتماعی پرتوانی در فرانسه جریان دارد. پاسخ دولت به این جنبش پاسخی امنیتی است و از سوی دگر تحقیر خواسته‌های مردم است، ازجمله: کاهش قدرت خرید مردم و انعطاف‌ناپذیری دولت در این ارتباط، حتی به‌بهای سرعت بخشیدن به وخامت اوضاع.

ادامهٔ مطلب

پیکارِ فزایندۀ کارگران، دانشجویان، معلمان، و زنان و ضرورت هماهنگی بیش از پیش گردان های اجتماعی در نبرد با رژیم دیکتاتوری!

جنبش کارگری و سندیکایی میهن با تجربۀ ارزشمند مبارزۀ کارگران مجتمع نیشکر هفته تپه و کارخانۀ پولاد اهواز، گامی مؤثر به ‌پیش برداشت و از این پس با توانی بیشتر و بنیه‌ای قوی‌تر به مبارزه ادامه خواهد داد.

ادامهٔ مطلب

حزب تودۀ ایران: ۱۶ آذر، روز دانشجو و زایش ندای «اتحاد، مبارزه، پیروزی»

فرخنده باد شانزده آذر، روز دانشجو، روز تولد شعار تاریخی “اتحاد، مبارزه، پیروزی”!

درود به خاطرهٔ تابناک همهٔ جان‌باختگان جنبش دانشجویی کشور و همهٔ جان‌باختگان راه آزادی!

آزادی بدون قیدوشرط برای همهٔ فعالان دانشجویی زندانی و همهٔ زندانیان سیاسی- عقیدتی!

پیش بسوی پیوند جنبش دانشجویی با جنبش کارگری و دیگر جنبش های دمکراتیک و آزادی خواهانه مردم ایران برضد استبداد ولایی!

ادامهٔ مطلب

تحول‌های سیاسی، ضرورتِ تقویت جایگاه زحمتکشان و مبارزه با دیکتاتوری

این نکته را نیز بیفزاییم که، سرانجامِ مبارزهٔ قهرمانانه کارگران نیشکر هفت‌تپه و پولاد اهواز هرچه باشد، در این واقعیت که واردِ فاز جدیدی از مبارزه شده‌ایم تغییری نمی‌دهد. این مرحله مهم نه‌فقط مبارزات زحمتکشان، بلکه بر پیکار جنبشِ همگانی ضداستبدادی به‌منظور نفی و طرد رژیم ولایت ‌فقیه تأثیر می‌گذارد.
ادامهٔ مطلب

بیانیۀ مشترک ۸۰ حزب کارگری و کمونیستی جهان در همبستگی با مردم ایران در مبارزه شان بر ضد دیکتاتوری

ما قویاً مخالف تحریم‌های اقتصادی ایالات‌متحده و دخالت آن در ایران هستیم. ما از مبارزۀ مردم ایران برای صلح، دموکراسی و عدالت اجتماعی حمایت می‌کنیم!

ادامهٔ مطلب

مبارزه اجتماعی چیست؟/ احسان طبری

انقلابیون «ناسازگار» فقط با کسانی که با تمام هدفها و شیوه ها و روش های آنها موافقند حاضرند همرزم شوند. این امر منجر به آن می شود که به جای انفراد نیروی دشمن، انفراد نیروی انقلابی حاصل می آید. در عین حال نرمش در جلب قوا نباید منجر به آن شود که مرز بین دوست و دشمن از میان برود و ابهام در صف بندی ها برقرار شود. زیان این خطا از زیان خطای اول کمتر نیست زیرا خطر ازمیان رفتن خود هدف مبارزه را تشدید میکند. ادامهٔ مطلب

تضاد اصلی، تضاد فرعی

احمد سپیداری: بر این اساس، اگر «مورد مشخص» را شرایط کشور خود آن هم در جهان کنونی در نظر بگیریم که پر از تضادها و تناقضات مربوط به خود است، باید ببینیم کدام تضادها تغییر و تحولات سیاسی اجتماعی کشور را به پیش می برند و کدام تضاد اصلی یا اساسی است که حل آن باید در دستور کار نیروهای ترقیخواه کشور ما در شرایط فعلی قرار گیرد؟

ادامهٔ مطلب

تشدید مبارزه وظیفهٔ مبرم جنبش کارگری- سندیکایی در مقطع زمانی کنونی است

آغاز دور تازه تحریم‌های یکجانبه و مداخله‌جویانه دولت آمریکا، شتاب تحول‌های سیاسی و صف‌بندی‌های سیال در حاکمیت، ادامه یافتن بحران، انتخاب محمد شریعتمداری به‌عنوان وزیر جدید کار، اعلام و تأیید رسمی اجرای طرح بسته‌های حمایتی دولت، رشد نرخ تورم، ژرفش شکاف طبقاتی در جامعه، افت و تنزل بازهم بیشتر قدرت خرید دستمزد و به‌همراه آن اوج‌گیری نارضایتی کارگران و زحمتکشان ایران، مهم‌ترین رخدادهای هفته‌های اخیر بوده‌اند.

ادامهٔ مطلب

منافع مردم و حق حاکمیت ملی در منگنه فشار دیکتاتوری ولایی و دولت راستِ افراطی آمریکا

منافع مردم و حق حاکمیت ملی میهن در منگنه فشار دیکتاتوری ولایی و دولت راست افراطی آمریکا قرار گرفته ‌است.  تنها راه مؤثر برای خروج از این وضع مقابلهٔ هم‌زمان با دیکتاتوری حاکم و سازمان‌دهی مقاومت مردم در برابر دولت فاشیست‌گرای آمریکا و سیاست‌های جنگ‌طلبانه آن است.

ادامهٔ مطلب

ترقیات علوم طبیعی و فلسفه معاصر

نوشته: ب. فدوسیف

انقلابی که در آستانه قرن بیستم در فیزیک آغاز شد، مهمترین رشته‌های علوم طبیعی را در برگرفت. در‌واقع هم در ظرف نیم قرن بقدری نتایج علمی تئوریک و پراتیک عالی بدست آمده است که از تمام دستاوردهای نبوغ بشری در هزارها سال بیشتر است.  ادامهٔ مطلب

تحصن سراسری آموزگاران؛ دستاورد و تجربه‌های آن

مبارزه فرهنگیان و تشکل آنان، یعنی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، به‌مثابه سازمان سندیکایی‌ای مدافع حقوق مجموعه فرهنگیان، به آموزگاران و دیگر زحمتکشان کشور ضرورت و اهمیت تشکیلات و حقوق شناخته‌شده سندیکایی را بازیادآوری کرد.

ادامهٔ مطلب

دولت بی‌اختیار،‌ مجلس بی‌خاصیت و قوه قضاییه بیدادگر در زیر سایه حاکمیت مطلق ولایت فقیه

همین‌طور روشن شده است که بر اساس الگوی نولیبرالیسم اقتصادی دولت حسن روحانی در ۵ سال گذشته،‌ فرایند ثروت‌اندوزی خصوصی هر چه بیشتر و آزادانه‌تر بدون کوچک‌ترین وقفه‌ ادامه داشته است. در همین دوره، در زمینه وعده‌های اقتصادی و بهبود وضعیت معیشت طبقه‌ها و لایه‌های مرتبط با کار و زحمت (یعنی اکثریت مردم)، دولت روحانی کارنامه‌ای بسیار سیاه دارد.

ادامهٔ مطلب

سرکوب و جنایت، حربهٔ تاریخی حکومت‌های استبدادی

رژِیم ولایت فقیه و حکومت بن‌سلمان در عربستان سعودی، که هر دو از نحلۀ های نظری “اسلام سیاسی”اند، اگرچه عملکردشان در منطقه خاورمیانه دارای تفاوت‌هایی است… ولی از نظر ماهیت نظام سیاسی حاکم هردو کشور نمادی آشکار از استبداد قرون‌وسطایی و تاریک‌اندیش‌اند که در آن انسان‌ها، خصوصاً زنان، حقوقی ندارند و “نمایندگان خدا” در زمین بر جان و مال مردم حاکم‌اند و هر جنایتی را در چارچوب “جهاد فی‌سبیل‌الله” می‌توان توجیه کرد.

ادامهٔ مطلب

سرکوب و تهدید مبارزه کارگران را متوقف نخواهد کرد!

حزب توده ایران احکام صادره علیه کارگران هپکو را به شدت محکوم می کند

درست یک روز پس از رای اعتماد مجلس به محمد شریعتمداری به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بر اساس گزارش های منتشره شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری شهرستان اراک برای ۱۵ تن از کارگران شرکت هپکو حکم زندان و شلاق صادر کرده است.

ادامهٔ مطلب

دموکراسی برزیل در خطرِ دیکتاتوری فاشیستی

حزب کمونیست برزیل (PCdoB) بی‌درنگ خواستار تشکیل جبهه‌ای دموکراتیک و هرچه گسترده‌تر بر پایهٔ وحدت عمل نیروهای چپ‌‌گرا برای حمایت از نامزدی فرناندو حداد شد. شالودهٔ ایجاد جبههٔ‌ دموکراتیک باید کارپایه‌ای باشد که پیشنهادهای متحدان تازه را در بر بگیرد و برنامهٔ ائتلافِ «شادمانی دوبارهٔ مردم» را تقویت کند.

ادامهٔ مطلب

مبارزه در راه‌ترمیم و افزایش مزد: راهکارها و وظایف

اهمیت تشکیلات، اتحادِعمل و اعتصاب، برای تأمین منافع کارگران و زحمتکشان

اعتصاب حق سیاسی و غیرقابل‌چشم‌پوشی کارگران و زحمتکشان در حرکت آنان به‌منظور تأمین منافع‌شان بوده و هست. در اوضاع کنونی از حق اعتصاب با شعارهایی صحیح و با تأکید به اتحادعمل می‌توان و باید استفاده کرد.

ادامهٔ مطلب

بن بست رژیم ولایت فقیه، رجزخوانی های رهبر، و ضرورت برپایی جنبش ضداستبدادی فراگیر و سازمان یافته!

این مجموعه فاجعه بار چیزی نیست جز بن بست کامل حاکمیت رژیم ولایت فقیه و پایگاه نظری “اسلام سیاسی” که معتقد به حاکمیت مطلق و ابدی “نماینده خدا بر روی زمین” است. رژیمی که تجربه ملموس دهه های اخیر نشان داده است که نه استحاله پذیر است و نه اصلاح شدنی.

ادامهٔ مطلب