مقالات

امپریالیسمِ سرمایهٔ مالی و «جنگ تجاری»

ترامپ می‌خواهد بحرانی را که ناشی از نولیبرالیسم است به سود آمریکا، ولی در داخل چارچوب و حدود بنیادیِ خودِ نولیبرالیسم، حل کند، یعنی بدون نقض مشخصهٔ مرکزی آن که همانا قابلیتِ حرکت آزادِ سرمایهٔ مالی در جهان است.

ادامهٔ مطلب

بحثی پیرامون راهکارهای گسترش و ژرفش مبارزهٔ جنبش کارگری و سندیکایی

 باید پیگیرانه در راه پیوند دادن اعتراض‌های پراکنده به یکدیگر مبارزه کرد و با تشدید مبارزه از سویی برنامه مداخله‌جویانه امپریالیسم را که هدف اصلی‌اش حذف عامل مردم و تضعیف نیروهای راستین آزادی‌خواه و مترقی ایران است ناکام گذاشت و از دیگر سو استبداد مذهبی را در چارچوب جبهه‌ای فراگیر به ‌عقب‌نشینی وادار کرد و سپس درهم شکست و بر فقر، استبداد، ستم، تاریک‌اندیشی و ارتجاع فائق آمد.

ادامهٔ مطلب

رفیق احمد دانش، عضو کمیته مرکزی حزب توده ایران: کوشش برای تغییر عقیده از طریق اعمال فشار و زور بیهوده است

این نامه سرگشاده تاریخی را که از درون زندان خطاب به آیت الله منتظری نوشته شده باز انتشار می دهیم. سراسر این نامه سرگشاده، فریاد حقانیت، شرافتمندی و استواری رفیق شهید دکتر احمد دانش و دیگر شهدای مردم است و سندی غیر قابل انکار در محکومیت ظلم، استبداد و عوام فریبی! باهم این سند افشاگرانه را که پس از بیش از سی سال موضوعیت خود را حفظ کرده، مرور کنیم!

ادامهٔ مطلب

نقش و اهمیت نیروهای چپ، در برپایی «اتحادهای تاکتیکی» در مبارزه برای دموکراسی، عدالت اجتماعی، و دفاع از حق حاکمیت ملی

ادامهٔ مطلب

کردوانی: بوی نامطبوع تهران را عمدی می‌دانم

مسئولان باید تحقیقات خود را از غرب تهران و حتی از کرج آغاز کنند و از مردم سوال کنند که چه بویی و از کجا استشمام می‌کرده‌اند. اگر این اتفاق رخ بدهد احتمال اینکه منشأ واقعی بو مشخص شود وجود خواهد داشت. البته احتمال خرابکاری نیز وجود دارد. با این وجود این فرضیه باید دنبال شود و سپس به نتیجه قطعی برسد.

ادامهٔ مطلب

نظم بین‌المللی‌ای درحالِ تکوین

اقتصادهای جهان سوم هم‌اکنون به دو دلیل جداگانه با کاهش تقاضا برای صادرات کالاها و خدمات خود روبرو هستند. دلیل اول بحران جهانی سرمایه‌داری است که به کاهش کلی تقاضا در اقتصاد جهان و سپس به کاهش صادرات کل کشورها در مجموع منجر شده است و دلیل دیگر سیاست اقتصادی حمایت‌گرایانهٔ ایالات‌متحده از این بازار بی‌رونق کنونی در جهان است که با آن سهم بیشتری برای کشور خود به‌چنگ می‌آورد و سهم کمتر را برای دیگر کشورها  باقی می‌گذارد.

ادامهٔ مطلب

ارث یا تربیت؟ کدام عامل در شکل گیری نفسانیات انسان قاطع است؟/احسان طبری

نکته مرکزی در اندیشه دوبی نین آنست که در تکوین شخصیت، نقش اجتماعی (ابرزیستی) نقش قاطع است، بدون آنکه بتوان نقش وراثت را نادیده یا ناچیز گرفت. جستجوی درصد بین این دو عامل نادرست است زیرا به «موارد» بستگی دارد. آنچه مسلم است بر میزان قاطعیت نقش ابرزیستی با تکامل اجتماع افزوده میشود. ادامهٔ مطلب

نقش اساسیِ مبارزات صنفی زحمتکشان، در تشکیلِ جبههٔ وسیع علیه دیکتاتوری ولایت فقیه

تضاد اصلی و تعیین‌کننده،‌ تضاد آشتی‌ناپذیر میان مردم و حاکمیت ولایت فقیه است، بنا بر این، مطالبات اقتصادی و سیاسی اکثریت مردم هرروز بیشتر و رساتر در خیابان‌ها، کارخانه‌ها، و مدارس و به‌صراحت بیان می‌شوند. پس  به انبوهه‌ای  تحلیل و کار تئوریک و بر هم انباشتن تلی از نظرهای شخصی ‌چندان احتیاجی نیست.

ادامهٔ مطلب

کنگرهٔ وحدت حزب کمونیست فرانسه در مبارزه با نولیبرالیسم

جنبش اجتماعی پرتوانی در فرانسه جریان دارد. پاسخ دولت به این جنبش پاسخی امنیتی است و از سوی دگر تحقیر خواسته‌های مردم است، ازجمله: کاهش قدرت خرید مردم و انعطاف‌ناپذیری دولت در این ارتباط، حتی به‌بهای سرعت بخشیدن به وخامت اوضاع.

ادامهٔ مطلب

پیکارِ فزایندۀ کارگران، دانشجویان، معلمان، و زنان و ضرورت هماهنگی بیش از پیش گردان های اجتماعی در نبرد با رژیم دیکتاتوری!

جنبش کارگری و سندیکایی میهن با تجربۀ ارزشمند مبارزۀ کارگران مجتمع نیشکر هفته تپه و کارخانۀ پولاد اهواز، گامی مؤثر به ‌پیش برداشت و از این پس با توانی بیشتر و بنیه‌ای قوی‌تر به مبارزه ادامه خواهد داد.

ادامهٔ مطلب

حزب تودۀ ایران: ۱۶ آذر، روز دانشجو و زایش ندای «اتحاد، مبارزه، پیروزی»

فرخنده باد شانزده آذر، روز دانشجو، روز تولد شعار تاریخی “اتحاد، مبارزه، پیروزی”!

درود به خاطرهٔ تابناک همهٔ جان‌باختگان جنبش دانشجویی کشور و همهٔ جان‌باختگان راه آزادی!

آزادی بدون قیدوشرط برای همهٔ فعالان دانشجویی زندانی و همهٔ زندانیان سیاسی- عقیدتی!

پیش بسوی پیوند جنبش دانشجویی با جنبش کارگری و دیگر جنبش های دمکراتیک و آزادی خواهانه مردم ایران برضد استبداد ولایی!

ادامهٔ مطلب

تحول‌های سیاسی، ضرورتِ تقویت جایگاه زحمتکشان و مبارزه با دیکتاتوری

این نکته را نیز بیفزاییم که، سرانجامِ مبارزهٔ قهرمانانه کارگران نیشکر هفت‌تپه و پولاد اهواز هرچه باشد، در این واقعیت که واردِ فاز جدیدی از مبارزه شده‌ایم تغییری نمی‌دهد. این مرحله مهم نه‌فقط مبارزات زحمتکشان، بلکه بر پیکار جنبشِ همگانی ضداستبدادی به‌منظور نفی و طرد رژیم ولایت ‌فقیه تأثیر می‌گذارد.
ادامهٔ مطلب

بیانیۀ مشترک ۸۰ حزب کارگری و کمونیستی جهان در همبستگی با مردم ایران در مبارزه شان بر ضد دیکتاتوری

ما قویاً مخالف تحریم‌های اقتصادی ایالات‌متحده و دخالت آن در ایران هستیم. ما از مبارزۀ مردم ایران برای صلح، دموکراسی و عدالت اجتماعی حمایت می‌کنیم!

ادامهٔ مطلب

مبارزه اجتماعی چیست؟/ احسان طبری

انقلابیون «ناسازگار» فقط با کسانی که با تمام هدفها و شیوه ها و روش های آنها موافقند حاضرند همرزم شوند. این امر منجر به آن می شود که به جای انفراد نیروی دشمن، انفراد نیروی انقلابی حاصل می آید. در عین حال نرمش در جلب قوا نباید منجر به آن شود که مرز بین دوست و دشمن از میان برود و ابهام در صف بندی ها برقرار شود. زیان این خطا از زیان خطای اول کمتر نیست زیرا خطر ازمیان رفتن خود هدف مبارزه را تشدید میکند. ادامهٔ مطلب

تضاد اصلی، تضاد فرعی

احمد سپیداری: بر این اساس، اگر «مورد مشخص» را شرایط کشور خود آن هم در جهان کنونی در نظر بگیریم که پر از تضادها و تناقضات مربوط به خود است، باید ببینیم کدام تضادها تغییر و تحولات سیاسی اجتماعی کشور را به پیش می برند و کدام تضاد اصلی یا اساسی است که حل آن باید در دستور کار نیروهای ترقیخواه کشور ما در شرایط فعلی قرار گیرد؟

ادامهٔ مطلب

تشدید مبارزه وظیفهٔ مبرم جنبش کارگری- سندیکایی در مقطع زمانی کنونی است

آغاز دور تازه تحریم‌های یکجانبه و مداخله‌جویانه دولت آمریکا، شتاب تحول‌های سیاسی و صف‌بندی‌های سیال در حاکمیت، ادامه یافتن بحران، انتخاب محمد شریعتمداری به‌عنوان وزیر جدید کار، اعلام و تأیید رسمی اجرای طرح بسته‌های حمایتی دولت، رشد نرخ تورم، ژرفش شکاف طبقاتی در جامعه، افت و تنزل بازهم بیشتر قدرت خرید دستمزد و به‌همراه آن اوج‌گیری نارضایتی کارگران و زحمتکشان ایران، مهم‌ترین رخدادهای هفته‌های اخیر بوده‌اند.

ادامهٔ مطلب

منافع مردم و حق حاکمیت ملی در منگنه فشار دیکتاتوری ولایی و دولت راستِ افراطی آمریکا

منافع مردم و حق حاکمیت ملی میهن در منگنه فشار دیکتاتوری ولایی و دولت راست افراطی آمریکا قرار گرفته ‌است.  تنها راه مؤثر برای خروج از این وضع مقابلهٔ هم‌زمان با دیکتاتوری حاکم و سازمان‌دهی مقاومت مردم در برابر دولت فاشیست‌گرای آمریکا و سیاست‌های جنگ‌طلبانه آن است.

ادامهٔ مطلب