چرخان

پشتیبانی و همبستگی با اعتصاب کارگران فولاد اهواز وظیفه درنگ ناپذیر نیروهای ترقیخواه میهن ماست

اعزام گارد ویژه برای سرکوب کارگران قهرمان فولاد اهواز

به تهدید، احضار و بازداشت کارگران پایان دهید!

خصوصی سازی و ابلاغیه اصل ۴۴ ولی فقیه عامل نابودیِ امنیت شغلی زحمتکشان

ادامهٔ مطلب

شمه ای در باره فرد و جمع/احسان طبری

منش فردی و منش جمعی

فرد و جمع به مثابه زوج متضاد دیالکتیکی درعین حال با هم متقابل و با یکدیگر متحدند. متحدند زیرا جمع بدون فرد و فرد بدون جمع ممکن نیست. متقابل و متناقضند زیرا آزادی جمع، آزادی غیر محدود فرد را نقض میکند.

ادامهٔ مطلب

کنگرهٔ وحدت حزب کمونیست فرانسه در مبارزه با نولیبرالیسم

جنبش اجتماعی پرتوانی در فرانسه جریان دارد. پاسخ دولت به این جنبش پاسخی امنیتی است و از سوی دگر تحقیر خواسته‌های مردم است، ازجمله: کاهش قدرت خرید مردم و انعطاف‌ناپذیری دولت در این ارتباط، حتی به‌بهای سرعت بخشیدن به وخامت اوضاع.

ادامهٔ مطلب

راغفر: با دلار ۸ هزار تومان هم اقتصاد ایران ورشکسته خواهد شد

ادامه روند نزولی قیمت ارز در ایران در حالی ادامه دارد که به گفته حسین راغفر، اقتصاددان، افزایش قیمت ارز توسط خود دولت و برای تامین کسری بودجه و جبران زیان های بانک ها صورت گرفته بود. می‌گویند قیمت ها به دلیل فشار خارجی و تحریم‌ها به شدت افزایش پیدا کرد و ما مدیریت کردیم و کاهش پیدا کرد. یعنی رسما اینطور وانمود می‌کنند که قیمت ارز پایین آمده است. حسین راغفر، اقتصاددان و پژوهشگر حوزه فقر و عدالت اقتصادی در ایران در گفت‌وگو با یورونیوز می گوید که برنده افزایش شدید قیمت های ارز، بنگاه‌های بزرگ مثل پتروشیمی‌ها، فودلاد و معدن بودند و بازنده، همه مردم ایران و بنگاه‌های تولیدی به‌خصوص تولید صنعتی در بخش خصوصی بود…
ادامهٔ مطلب

یک سال از خیزش دی ماه گذشت

احمد سپیداری: سخنگویان دو جناح تلاش کردند باز هم اعتراضات را به گردن یکدیگر بیندازند و آن را وسیله ای برای بازی های جناحی تازهٔ خود بکنند، اما شعار واقعا تاثیرگذار دانشجویان مبارز مبنی بر: «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تموم شد ماجرا» قلم بطلان بر آن کشیده بود. ادامهٔ مطلب

به مناسبت ۷۳مین سالگرد جنبش ملی ۲۱ آذر

با فرارسیدن ۲۱ آذر ماه، امسال هفتاد و سه  سال از جنبش ملی، ضد امپریالیستی، و دمکراتیک آذربایجان، به رهبری فرقه دموکرات آذربایجان و سید جعفر پیشه وری اولین حکومت خود مختار در تاریخ ایران را در اراضی آذربایجان تشکیل داده و جنبش ۲۱ آذر را بنیان نهادند،می گذرد. این جنبش اصیل مردمی بر پایه خواست تامین حقوق برابر خلق های ایران، مبارزه با دیکتاتوری، و دفاع از استقلال و تمامیت ارضی کشور، طی یک سال حیات خود منشاء خدمات ارزنده و فراموش نشدنی‌یی درعرصه های گوناگون زندگی مردم بود…

ادامهٔ مطلب

۵۰۰ فعال دانشجویی: صدای پوتین نظامیان به گوش می‌رسد

در این یک سال و اندی که گذشت، چه شد؟ نه تنها هیچ پاسخی از سوی شما یا دیگر دولتمردان به اعتراض‌ها و مطالبات اجتماعی و دانشجویی داده نشد، بلکه سیطره‌ی فضای سرکوب روز به روز گسترده‌تر شد؛ تا آنجا که امروز دیگر صدای پوتین نظامیان نه فقط از دانشگاه که از سرتاسر کشور به گوش می‌رسد.

ادامهٔ مطلب

فراخوان کارزار سراسری در حمایت از کارگران هفت تپه و برای آزادی اسماعیل بخشی، علی نجاتی و سپیده قُلیان

ما تشکل ها و نهادهای مستقل کارگری در ایران و نیز جمعی از فعالین کارگری هفت تپه و دیگر نقاط کشور، سرکوب، بازداشت و حبس کارگران حق طلب نیشکر هفت تپه را قویا محکوم می کنیم.

ادامهٔ مطلب

جلیقه زردها؛ علیه دموکراسی اقلیت

لزوم گذار از جمهوری پنجم به جمهوری ششم از سال‌ها پیش در برنامه سیاسی برخی احزاب فرانسوی وارد شده است. اخیرا علاوه بر «فرانسه تسلیم ناپذیر»، «حزب کمونیست» و «جبهه چپ»، جنبش «نسل اس» (گرایش چپ منشعب از حزب سوسیالیست) به رهبری بنوآ امون هم خواستار حرکت به سوی تغییر بنیادین قانون اساسی شده است.

ادامهٔ مطلب

ساخت طبقاتی جامعه/ احسان طبری

منسوب کردن تمام فرهنگ معاصر جوامع سرمایه داری به بورژوازی از نوع ساده کردن پروسه های بغرنج است. آری در فرهنگ معاصر کشورهای سرمایه داری، در علم، فن، هنر، فلسفه و در مجموع شیوه زندگی و معیشت، طرز تلقی و جهان بینی و ایده ئولوژی بورژوائی بی شک مهر و نشان خود را گذارده است ولی نباید فراموش کرد که:

ادامهٔ مطلب

حزب تودۀ ایران: ۱۶ آذر، روز دانشجو و زایش ندای «اتحاد، مبارزه، پیروزی»

فرخنده باد شانزده آذر، روز دانشجو، روز تولد شعار تاریخی “اتحاد، مبارزه، پیروزی”!

درود به خاطرهٔ تابناک همهٔ جان‌باختگان جنبش دانشجویی کشور و همهٔ جان‌باختگان راه آزادی!

آزادی بدون قیدوشرط برای همهٔ فعالان دانشجویی زندانی و همهٔ زندانیان سیاسی- عقیدتی!

پیش بسوی پیوند جنبش دانشجویی با جنبش کارگری و دیگر جنبش های دمکراتیک و آزادی خواهانه مردم ایران برضد استبداد ولایی!

ادامهٔ مطلب

بیدقی: تضاد فاجعه انگیز طبقاتی کنونی، نتیجه اجرای سیاست های نئولیبرالی

اما باید بدانید که ما دانشجویان نیز دوشادوش و دست در دست کارگران و معلمان، دغدغه اقشار آسیب دیده و محروم جامعه را برگرده می کشیم و رسالت خود می دانیم که تا احقاق حق تام و کاملی صورت نگرفته است، نفس هایمان را وقف رنج هایشان سازیم و نجوای عدالت و برابری سر دهیم.

ادامهٔ مطلب

جهان بینی فرقه دمکرات آذربایجان

فرقه دمکرات آذربایجان ضرورت تاریخ، شرایط اجتماعی و اقتصادی آن دوره و خواست توده های زحمتکش و تهیدست مردم آذربایجان بود که با جهان بینی خاص و مشخصی مجهز شده بود و به چگونگی زندگی خود و تعامل با دیگران برای رسیدن به اهداف انسانی و ارزش های جهانشمول بشری با کاربرد علم و سیاست باور داشت.

ادامهٔ مطلب

حسین راغفر: اعلام ورشکستگی سیاست‌های نئولیبرال

اما پرسشی که در جامعه مطرح است اینکه چرا سوءمدیریت سیاست‌های اقتصادی دولت و دولت‌های قبل را مردم باید بپردازند؟ و چرا طی این مدت هیچ یک از مسئولان بانک‌های ورشکسته و مقصرین اصلی بحران مالی کشور محاکمه نشده‌اند؟

ادامهٔ مطلب

بزرگداشت شانزدهم آذر: کابوسی برای دیکتاتورها، و آزمونی در دستیابی به دمکراسی

با فرارسیدن ۱۶ آذرماه ۱۳۹۷، شصت و پنج سال از تولد حماسه رزم مشترک دانشجویان مترقی و آزادی خواه کشور بر ضد استبداد می گذرد. ۱۶ آذر ۱۳۳۲، نماد پر شور همبستگی دانشجویان توده ای، ملی و آزادی خواه کشور و اعتراض مشترک آنان به کودتای ۲۸ مرداد و سفر نماینده سازمان دهنده اصلی این کودتای ننگین، یعنی ریچارد نیکسون، معاون ریاست جمهوری آمریکا، به ایران بود. ..

ادامهٔ مطلب

کارگران تسلیم ترفندها و فشارهای رژیم دیکتاتوری نمی شوند! مبارزه ادامه دارد!

گزارش‌های متناقض متعددی توسط رسانه‌های داخلی مبنی بر«پایان» اعتصاب کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه انتشار یافته است. اما در همین حال کارگران پولاد اهواز در بیست و چهارمین روز اعتراض خود، بار دیگر در صفوفی متشکل در خیابان‌های شهر اهواز راهپیمایی کردند.

ادامهٔ مطلب

انتشار گزارش تازه سازمان عفو بین‌الملل در مورد کشتارهای ۶۷

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی تازه از ادامه ارتکاب “جنایت علیه بشریت” توسط جمهوری اسلامی ایران پرده برداشته است. سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد جمهوری اسلامی با ادامه پنهان کاری در مورد سرنوشت و محل دفن قربانیان کشتار ۶۷ به “جنایت علیه بشریت” ادامه‌ می‌دهد. این سازمان خواهان انجام تحقیقاتی مستقل و جامع در این باره شده است….
ادامهٔ مطلب