ویژه روز جهانی زن

پیگیری وضعیت زنان بازداشت شده روز هشت مارس

در جریان پیگیری های فراکسیون زنان ، معاون قضاییه قول داده که همه بازداشت شدگان هشت مارس با قرار وثیقه آزاد می شوند در حالی که طبق اظهارات خانواده های بازداشت شدگان هنوزقرارهای وثیقه پذیرفته نشده است. زنان و مردان بازداشت شده در تجمع اعتراضی هشت مارس به جرم خواستن جهانی برابر برای همگان در وضعیت نامطلوبی، زنان در زندان های قرچک و مردان در زندان فشافویه به سر می برند…
ادامهٔ مطلب

علم الهدی: دختران معترض به حجاب، مزدورند

علم الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در این شهر، در خطبه نماز جمعه، هجدهم اسفند ١٣٩۶ شمسی در سخنانی اظهار داشت: برنامه برج میلاد و رقص دختران نوجوان نشان‌دهنده ی این است که الگوی دختران ما حضرت زهرا نیست…
ادامهٔ مطلب

بازداشتی‌های روز زن در ایران «به اقدام علیه امنیت ملی متهم شدند»

شماری از بازداشت‌شدگان تجمع روز جهانی زن در تهران به «اقدام علیه امنیت ملی» متهم شده‌اند. به گفته فعالان جنبش زنان در ایران دست کم ۱۴ زن بازداشت‌شده به زندان قرچک منتقل شده‌اند و در تماس تلفنی با خانواده‌هایشان از عدم دسترسی مناسب به آب و وسایل بهداشتی خبر داده‌اند. با وجود گذشت ۳۹ سال از پیروزی انقلاب بهمن ۵۷،‌ که زنان در پیروزی آن نقشی اساسی و چشمگیر داشتند، خواست‌های جنبش زنان و آرزوهای زنان میهن ما از سوی حاکمان کنونی و خائنان به آرمان‌های انقلاب بهمن زیر پا لگدمال شده است….
ادامهٔ مطلب

بی‌خبری از وضعیت بازداشت شدگان روز زن

خانواده‌ تعدادی از بازداشت شدگان روزجهانی زن٬ هشت مارس٬ خبر دادند که پرونده آنها به دادسرای اوین منتقل شده است.اگر چه که برخی دیگر از خانواده‌های بازداشت شدگان که به دادسرای انقلاب مراجعه کرده بودند٬ خبر دادند که در دادسرای اوین به آن‌ها ابلاغ شده «هیچ پرونده‌ای به این دادسرای ارجاع شده است.»…
ادامهٔ مطلب

برگزاری تجمع اعتراضی حق مسلم و از حقوق انسانی ماست

بازداشت بنفشه جمالی، زهره اسدپور، پرستو الهیاری، آزاده بهکیش، آذر گیلانی، پیمان چهرازی، علی سالم و بهار اصلانی، جواد عباسی توللی، سودابه رخش، شهلا انتصاری، کاوه رستم‌خانی قطعی شده است. علی سالم به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. برگزارکنندگان تجمع هشت مارس زنان در تهران، در متنی که با امضای «فراخوان تجمع ٨ مارس» منتشر کرده اند، ضمن گزارشی از اقدامات سرگوبگرانه ی روز گذشته ی نیروهای امنیتی برگزاری تجمع اعتراضی را حق خود دانسته اند….
ادامهٔ مطلب

ولی فقیه و زبان تحقیر و باتوم و تفنگ و زندان

خامنه‌ای، موجود محقری است، به این دلیل که تنها با باتوم و تفنگ و زندان می‌تواند حرفش را پیش برد و جرأت رویارویی با یک خبرنگار را ندارد.او در سخنانی برداشتن روسری توسط دختران خیابان انقلاب را «کوچک و حقیر» خواند و تاکید کرد این حرف که مردم خودشان حجابشان را انتخاب کنند، غلط است. به نظر او بی حجابان مظهر فساد هستند….

ادامهٔ مطلب

بیانیه ی جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان به مناسبت روز جهانی زن ۸ مارس ۲۰۱۸

برای ما فعالین لغو کار کودک و حق کودکی، خواسته های برابری طلبانه ی امروز زنان، نه تنها مبنای رفع ستم و تبعیض علیه نیمی از جمعیت کره زمین، که پیش شرطِ رفاه و سعادت تمامیِ انسان ها و بویژه زندگی انسانی برای کودکان است.

ادامهٔ مطلب

قطعنامه گردهم آئی هشت مارس

ما جمعی از زنان در هفدهم اسفند و مقارن با روز جهانی زن، با بزرگداشت یاد و خاطره زنان مبارزی که از انقلاب مشروطیت تاکنون برای احقاق حقوق خود از پای ننشسته‌اند، گرد هم آمده‌ایم تا نارضایتی و اعتراض خود را به وضعیت ناگوار و رو به قهقرای زنان و پایمال شدن حقوق انسانی و اجتماعی‌مان اعلام نماییم و بار دیگر مطالبات نادیده گرفته شده و بر زمین مانده‌مان را در فضای عمومی جامعه یادآوری کنیم…..
ادامهٔ مطلب

گزارش مراسم هشت مارس در شهر رشت:‌ تشکل یابی زنان: تاریخچه و چشم‌اندازها

زهره اسدپور موانع پیش روی کارگران زن را به دو دسته خارجی و داخلی تقسیم کرد و گفت:‌ موانع داخلی به عدم تجربه‌ی زنان در تشکل یابی و بیم از دست رفتن امنیت شغلی یا تحت‌الشعاع قرار گرفتن فردیت آنان مربوط می‌شود و موانع خارجی عبارت‌اند از ساختار مردانه‌ی اتحادیه‌ها و در نظر نگرفتن شرایط زنان در اولویت‌بندی اتحادیه‌ها.

ادامهٔ مطلب

مادران پارک لاله: روز جهانی زنان بر ما فرخنده باد!

علیرغم تمام فشارهای حکومت اسلامی و زن ستیز، مبارزه زنان ایران برای کسب حقوق برابر و برچیده شدن قوانین زن ستیزانه و تبعیض آمیز و رهایی از بیداد تا کنون یک لحظه باز نایستاده است و هم چنان ادامه خواهد داشت …
ادامهٔ مطلب

٨ مارس بر همه ی کوشندگان جنبش آزادی زن فرخنده باد!

بیانیه

٨ مارس بر همهی کوشندگان جنبش آزادی زن فرخنده باد!
در ٨ مارس سال ۱٨۵۷ زنان کارگر صنایع نساجی نیویورک به خیابان آمدند تا به شرایط غیرانسانی کار و زندگی خود اعتراض کنند. خون زنان کارگری که در آن روز بر سنگفرش خیابانهای نیویورک ریخته شد پس از صد و شصت سال هنوز گرم و تپنده است. نظام سرمایه‌داری و دستگاه‌های تحمیق و سرکوب آن هرگز نتوانسته‌اند فریاد دادخواهی زنان را خاموش کنند. مبارزهزی نان برای عدالت اجتماعی، آزادی و زندگی شایسته یانسانی همواره ادامه داشته است. امروز جنبش زنان برای رفع ستم جنسیتی به جنبشی جهانی بدل شده است.
در ایران، حاکمیت با تکیه بر دین، سنت و فرهنگ مردسالاری و با تصویب و اجرای قوانین ضدزنِ قرون وسطایی به تبعیض جنسیتی که از ملزومات سودآوری نظام سرمایه‌داری است، صورت قانونی بخشیده و فشاری مضاعف را بر زنان تحمیل کرده است. زنان در تمام قوانین حقوقی و جزایی مورد تبعیض قرار دارند تا حدی که در مواردی چون ارث و شهادت نه یک انسان کامل، بلکه نیمه انسان به حساب می‌آیند. زنان نه تنها به فرصتیها اجتماعی، شغلی و تحصیلیِ برابر دسترسی ندارند، بلکه از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی خود مانند حق انتخاب پوشش، حق انتخاب همسر، مراوده و معاشرت آزاد، اختیار بدن خود، حتی حق سفرکردن، آواز خواندن در مجامع عمومی و حضور در میادین ورزشی محروم شده‌اند. در این میان، عرصه برای ابراز وجود و بالندگی زنان نویسنده و هنرمند بیش از پیش تنگ شده است. زنان نویسنده و هنرمند از بیان آزادانهی اندیشه هااحساسات و عرضه‌ی هنر هنر خود محرومند. تیغ سانسور بر فکر، بیان، قلم، صدا، چهره و حتی بدن زن بیشتر و برّاتر عمل می‌کند.
با این همه، مبارزه‌ی زنان برای رفع تبعیض و ستم جنسیتی هرگز متوقف نشده و حرکت زنان به سوی رهایی با افت و خیزهای بسیار، ادامه داشته است. در جنبش اعتراضی ماه‌های اخیر، صدای دادخواهانه‌ی زنان بلندتر و رساتر از دیگران شنیده می‌شد. درست هنگامی که حاکمیت فکر می‌کرد در سرکوب معترضان موفق شده است، این زنان جوانِ مشهور به «دختران خیابان انقلاب» بودند که در اعتراض به حجاب اجباری، با اطلاع کامل از عواقب مخاطره¬آمیز چنین حرکتی، یکی پس از دیگری به خیابان آمدند، در سکوت بر سکوها ایستادند و حجاب از سر برداشتند تا سکوت معنادارشان بلندترین فریاد آزادی باشد. این در حالی است که پاسخ حاکمیت به خواستهی برحق این زنان چیزی جز ضرب و شتم، دستگیری، زندان و شکنجه نبوده است. افزون بر اینان، هم‌اکنون شماری از زنانی که شجاعانه بر حقوق انسانی خود پای میفشرند، به «جرم» گفتن و نوشتن از حقوق و خواسته‌های خود و اعتراض به تبعیض و نابرابری و بی¬عدالتی در زندان به سر می‌برند. بسیاری از آنان جان خود را با اعتصاب غذای طولانی به خطر می‌اندازند تا صدای اعتراض و مقاومت‌شان حتی از پشت میله-های زندان به گوش جامعه برسد.
کانون نویسندگان ایران جنبش آزادی‌خواهانه‌ی زنان را ارج می‌نهد و از آن حمایت می‌کند، چرا که باور دارد معیار آزادی هر جامعه‌ای آزادی زنان در آن جامعه است. کانون در فضای حق‌طلبانه و سانسورشکن زنان آزاده، به استقبال ٨ مارس می‌رود و این روز جهانی را گرامی می‌دارد روزی که پیام‌آور دنیایی آزاد و عاری از ستم و تبعیض است.

کانون نویسندگان ایران
۵ اسفند ۱٣۹۶

روز جهانی زن چگونه در تقویم جهانی جای گرفت؟

روز جهانی زن که هر ساله در هشتم مارس جشن گرفته می‌شود، فرصتی برای یادآوری سختی‌ها و همچنین موفقیتها و دستاوردهای زنان در عرصه‌های مختلف در سراسر جهان و تاکید بر ضرورت دستیابی آنها به حقوقی برابر با مردان است. ادامهٔ مطلب

جشن‌های باشکوه ۸ مارس و لزوم پیوند جنبش‌های اجتماعی

مازنان ـ هرساله با فرا رسیدن روز زن، مبارزات حق‌طلبانه زنان علیه نابرابری‌ و برای دستیابی به شرایطی انسانی‌تر مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد. مبارزه‌ای بی‌وقفه که به‌‌رغم فشارهای روزافزون اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و مذهبی، ابعاد وسیع‌تری به خود می‌گیرد و زنان میهن‌مان با آگاهی هرچه بیشتری از حقوق انسانی خود، جبهه‌های جدیدتری را در مبارزات آگاهانه خود باز می‌کنند…
ادامهٔ مطلب

گرامیداشت روز بزرگ ۸ مارس

در هر شرایطی که هستیم با تمام توانمان و با دستانی به هم گره خورده تلاش کرده ایم که چون همیشه روز جهانی زن را در کنار همه زنان جهان به جشن بنشینیم. در زیر انواع و اقسام بند و زنجیرهای قانونی و غیر آن، گرد هم آمدیم….
ادامهٔ مطلب

در ۸ مارس ۲۰۱۸ ما اعتصاب می‌کنیم علیه خشونت جنسیتی، علیه ناامنی اقتصادی، برای حق تشکل‌یابی و…

۸ مارس سال گذشته ما زنان از همه‌ی گروه‌ها، در خیابان‌ها رژه رفتیم، کار را متوقف کردیم و در ۵۰ کشور در سراسر جهان به خیابان‌ها آمدیم. در آمریکا در تمامی شهرهای بزرگ و در بسیاری از شهرهای کوچک تظاهرات کردیم، رژه رفتیم، شستن ظرف‌ها را در خانه برای مردان واگذاشتیم. ما سه حوزه‌ی آموزشی را به تعطیلی کشاندیم تا یک بار دیگر به جهان ثابت کنیم همچنان که ما (زنان) موجب بقا و پایداری جوامع هستیم می‌توانیم آن را به تعطیلی نیز بکشانیم. ۸ مارس دوباره فرا می‌رسد و اوضاع برای ما زنان در این کشور بدتر از پیش شده است…
ادامهٔ مطلب