محسن رهامی: اصلاح‌طلبان خود را نقد و بازخوانی کنند

محسن رهامی: به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان نوعاً بین جلب رضایت عمومی مردم و جلب رضایت مسئولان و مدیران ارشد نظام، دومی را ترجیح داده‌اند. مردم نسبت به فساد افسارگسیخته و نهادینه‌شده در نظام اداری کشور شدیداً ناراضی هستند و در این رابطه متاسفانه از سوی اصلاح‌طلبانی که اکثریت خوبی در مجلس و شورای شهر دارند تاکنون آن‌طور که انتظار می‌رفت برخورد جدی و متناسبی صورت نگرفته است. حتی در مورد بازداشتی‌های اخیر، به‌غیراز یک یا دو نفر از نماینده‌ها صدایی از بقیه درنیامد.

محسن رهامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، درباره ناامیدی مردم از اصلاح‌طلبان به رویداد۲۴ گفت: البته امید داشتن و یا ناامیدی از یک جریان سیاسی، مانند اصلاحات یا اصولگرایان، امری نسبی است. بدین معنا درصورتی‌که بنا باشد مردم از بین جریان‌های موجود سیاسی یک امید نسبی داشته باشند به اصلاح‌طلبان بیش از اصولگرایان تمایل دارند ولی به‌هرحال امید مردم، با توجه به انتظاراتی که داشتند، رو به کاهش است.
پس از اعتراضات اخیر مردمی توقع بر آن می‌رفت که اصلاح‌طلبان به حمایت معترضان اعلام موضع کنند، اما فعالان در این طیف سیاسی ترجیح دادند سکوت پیشه سازند. همین مسئله سبب گله برخی از هواداران اصلاحات در کشور شد، به‌طوری‌که آنان را به مماشات برای حضور در ساختار قدرت متهم کردند. این ناراحتی به‌قدری جدی بود که سید محمد خاتمی در نشست با اعضای انجمن مدرسین دانشگاهیان به نکات مهمی درباره اعتراضات اخیر در کشور اشاره‌کرد. او گفته بود که «اعتراضات اخیر بروز نارضایتی و نوعی بی‌اعتمادی به حاکمان و جریاناتی است که در نظام هستند اعم از اصلاح‌طلبان و دیگران؛ یعنی توقعات برآورده نشده است. مردم ما ناراضی هستند و اگر گسل‌های نارضایتی فعال شود، خیلی خسارت‌بار است و معلوم نیست به کجا می‌انجامد.»
وی ادامه داد: دلیل این گلایه‌ها، برآورده نشدن وعده‌ها بر اساس انتظارات است، به‌خصوص که در مورد حوزه اقتصادی، بازار کار و امور عینی و ملموس‌تر مردم گشایش چندانی ملاحظه نمی‌کنند. البته در امور کلان مانند مسئله برجام و توافقات ۱+۵ و رفع خطر حمله نظامی، مردم متوجه تاثیر آن‌ها هستند، اما توده مردم نسبت به زندگی یومیه (اشتغال فرزندانشان، تعطیلی کارخانه‌ها، تولیدی‌ها، پرداخت حقوق‌های عقب‌مانده و امثال آن‌ها) حساس‌ترند و تصور می‌کنند که کارها بر اساس رفع این نوع نیازها پیش نمی‌رود.
این فعال سیاسی یادآور شد: مردم تا حدی هم در خصوص سکوت مجلس در رابطه با مشکلات مردم و نارضایتی‌ها و بعضی از مسائل قضایی ناراحت هستند، زیرا نمایندگان، بعضاً از کنار این مسائل به‌آرامی عبور می‌کنند و حساسیت کمتری نشان می‌دهند.
عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها افزود: برخی جاها مطرح شد، اصلاح‌طلبان که شعار می‌دادند ملاک باید صلاحیت و توانایی باشد، باید افرادی با کارآمدی بیشتر برای شورای شهر تهران و مدیران میانی معرفی می‌کردند…. تمام این‌ها مسائلی است که با شفافیت و گردش آزاد اطلاعات و دنیایی که امروز به دنیای انفجار اطلاعات معروف است، هیچ‌کدام مخفی نمی‌ماند.
این عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در ادامه یادآور شد: تمام موارد فوق سبب شده که توده مردم تصور کنند جریان‌های سیاسی موجود پیش از آنکه به فکر مردم باشند بیشتر در اندیشه گرفتن پست برای خانواده‌ها و دوستان خود هستند که از این حیث خیلی تفاوت ماهوی با
اصولگرایان ندارند.
وی در ادامه گفت: آنچه در اصلاحات مطرح کردیم، اصلاحات تدریجی و قانونمند در امور جامعه و برگشت به قانون و توسعه و تعمیق عدالت و از بین بردن تبعیض‌های قومیتی، جنسیتی و استانی بود که به‌جای توجه عمیق به این موارد به سمت پست گرفتن، تصرف کرسی‌های مجلس و شورای شهر و تقسیم غنائم بسنده شده است؛ بنابراین به نظر می‌رسد که قدری از ماهیت اصلاح‌طلبی دورافتاده‌ایم و مردم کاملاً متوجه این مسئله شده‌اند.
رهامی تاکید کرد: خصوصاً نارضایتی عمومی در دی‌ماه که بخشی از آن ناشی از عملکرد حکومت و نارضایتی ناشی از تبعیض‌ها و بی‌عدالتی ربط پیدا می‌کرد و گرچه پس‌ازآن دست‌هایی پیدا شد که نارضایتی عمومی را به جریان‌های دیگری گره زد، اما انتظار داشتند که اصلاح‌طلبان حمایتشان کنند و آن مقدار از خواسته‌های مردم که به‌حق بود، موردتوجه اصلاح‌طلبان قرار بگیرد، ولی این طیف سیاسی هم در شرایطی قرارگرفته بود که فکر می‌کرد هر نوع حمایتی، ممکن است مقابله با نظام تلقی شود، و تا حدی سکوت را انتخاب کرد.
این فعال سیاسی اضافه کرد: به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان نوعاً بین جلب رضایت عمومی مردم و جلب رضایت مسئولان و مدیران ارشد نظام، دومی را ترجیح داده‌اند. مردم نسبت به فساد افسارگسیخته و نهادینه‌شده در نظام اداری کشور شدیداً ناراضی هستند و در این رابطه متاسفانه از سوی اصلاح‌طلبانی که اکثریت خوبی در مجلس و شورای شهر دارند تاکنون آن‌طور که انتظار می‌رفت برخورد جدی و متناسبی صورت نگرفته است. حتی در مورد بازداشتی‌های اخیر، به‌غیراز یک یا دو نفر از نماینده‌ها صدایی از بقیه درنیامد.
تمام این مسائل نشان می‌دهد که اصلاح‌طلبان برای باقی ماندن در حکومت و به دست آوردن کرسی‌های نمایندگی و شورای شهر، بعضاً مماشات به خرج می‌دهند که این امر متاسفانه دولت را هم در برگرفته است زیرا حسن روحانی در حال فاصله گرفتن از شعارهای روز اول خود است. حتی جایگاه قوه قضائیه که به‌تدریج باید عدالت را اجرا کند رو به افول است.

همدلی

Print Friendly, PDF & Email