اندیشکده آمریکایی: تیم امنیت ملی ترامپ برای برجام فاجعه رقم می‌زند

“موضع متعصب بولتون، فراتر از جریان عمومی جمهوریخواه است. تشخیص او بویژه در میان متحدان آمریکا در منطقه رواج گسترده‌تری دارد. متحدانی که ادعا می‌کنند اتخاذ اقدامات مؤثر تنها راه ممکن برای انهدام سلطه فزاینده ایران در جهان عرب است.”

تیم امنیت ملی جدید رئیس جمهور آمریکا برای توافق هسته‌ای “فاجعه” به بار خواهد آورد.

انتصاب جان بولتون به جای ژنرال اچ آر مک‌مستر در شورای امنیت ملی آمریکا به طور گسترده مورد توجه رسانه‌ها و ناظران قرار گرفت. در همین رابطه، سوزان مالونی، کارشناس ارشد اندیشکده بروکینگز، طی یادداشتی در وبگاه این اندیشکده، تبعات ورود بولتون به کاخ سفید را مورد بررسی قرار داد و نوشت: “نزدیک‌ترین تهدید (برای ایران)، از واشینگتن ناشی می‌شود. جایی که دولت ترامپ برای زیرو رو کردن توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، آماده می‌شود. این اقدام، تحریم‌های اقتصادی سخت علیه ایران را بازخواهد گرداند و تنش بین دو دشمن قدیمی را تشدید خواهد کرد.”

مالونی ادامه داد: “بولتون به طور پیوسته و پرسروصدا، علیه توافق هسته‌ای تلاش کرده و اصرار می‌کند که ‘ترامپ می‌تواند و باید آمریکا را در اولین فرصت از این توافق خیلی بد آزاد کند.’ او یک طرح گام به گام برای انجام چنین کاری ارائه کرده است. او پیشنهاد می‌کند که برای نابود ساختن زیرساخت هسته‌ای ایران، حملات نظامی جایگزین دیپلماسی شود و این امر با ‘حمایت نیرومند از اپوزیسیون ایران با هدف تغییر رژیم’ در تهران همراه شود. از همه اسفناک‌تر، بولتون یک فرقه بی اعتبار و دیوانه از تبعیدی‌های ایرانی را به عنوان جنبش اپوزیسیون مشروع مطرح کرده است. امری که به جز رشوه‌های سخاوتمندانه این گروه، هیچگونه توضیحی ندارد.”

به گفته این کارشناس با ارتقای جان بولتون و مایک پومپئو در دولت آمریکا، ایرانیان و جهان خودشان را برای عقب‌نشینی آمریکا از برجام آماده می‌کنند. انتصاب این دو، وضعیت متزلزل گفت‌وگو‌های میان واشینگتن و اروپا درباره اولتیماتوم برجامی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، را بدتر کرده است. به کار گیری یک تیم امنیت ملی سرسختانه‌تر آمریکایی، فقط چالش‌ها برای شرکای آمریکا در برجام – بریتانیا، فرانسه و آلمان- را تشدید می‌کند. دیپلمات‌های این کشور‌ها برای ایجاد یک توافق تکمیلی که به موجب آن مفاد برجام صریحا نقض نشود، تلاش کرده‌اند.

مالونی معتقد است که اگر تلاش اروپایی‌ها برای متقاعد کردن ترامپ به باقی ماندن در برجام به شکست بینجامد، ترامپ در ماه می‌ آینده، توافق هسته‌ای را پایان خواهد داد. بنا به ادعای مالونی بازگشت تحریم‌ها، از جمله تحریم‌های نفتی، برای ایران تبعات “شدیدی” خواهد داشت و وضعیت اقتصادی ایران “قطعا وخیم خواهد شد”.

این کارشناس افزود: “واشینگتن باید بداند که لغو توافق هسته‌ای از جانب آمریکا، فقط توسط ایران به تنهایی تحمل نخواهد شد. لغو برجام، هرگونه چشم انداز استمرار پای‌بندی ایران به محدودیت‌های توافق بر برنامه هسته‌ایش و همچنین شفافیت ایجاد شده توسط رژیم بازرسی نیرومند توافق را از بین خواهد برد. فروپاشی توافق، طیفی از منافع و نفوذ آمریکا را تحت تاثیر قرار خواهد داد: یک نزاع بین اروپا و آمریکا ایجاد خواهد کرد که به اندازه نزاع بر سر جنگ عراق در ۲۰۰۳ تند خواهد بود. دیپلماسی چندجانبه در سایر بحران‌های فوری مانند کره شمالی را تضعیف خواهد کرد و نفوذ روسیه و چین در خاورمیانه را بیشتر خواهد کرد. بسیاری پیش‌بینی می‌کنند که پایان دادن به توافق هسته‌ای، یک جریان بی‌وقفه به سوی درگیری نظامی مستقیم با ایران به راه خواهد انداخت که برای ثبات منطقه‌ای و اقتصاد جهانی تبعات ویرانگری خواهد داشت. ”

مالونی با بیان اینکه بولتون طرفدار حمله نظامی به ایران است اعلام کرد: “موضع متعصب بولتون، فراتر از جریان عمومی جمهوریخواه است. تشخیص او بویژه در میان متحدان آمریکا در منطقه رواج گسترده‌تری دارد. متحدانی که ادعا می‌کنند اتخاذ اقدامات مؤثر تنها راه ممکن برای انهدام سلطه فزاینده ایران در جهان عرب است.”
فرارو

Print Friendly, PDF & Email