ترامپ تشنه خون سوری ها

با استناد به رسانه های جهانی رزمناو آمریکایی “دونالد کوک” مسلح به ۶۰ موشک کروز تاماهاک – Tomahawkاز بندر لارناکا در قبرس خارج شده و اکنون در نزدیکی آبهای ساحلی سوریه قرار دارد.

این رزمناو در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شهر طرطوس که پایگاه نیروی دریایی روسیه در آنجا واقع شده است شنا می کند. گفته می شود که جنگنده های روسی چهار بار برفراز رزمناو آمریکایی در ارتفاع کم پرواز کردند. با این حال، نیروی دریایی ایالات متحده این گزارش را رد کرد.

گفتنی است که چندی پیش دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در توییتر خود نوشت:
اگر پرزیدنت اوباما از خط قرمز خود بروی شن عبور می کرد، فاجعه سوریه در همان موقع پایان می یافت و اسد حیوان به تاریخ می پیوست!
روزنامه “امریکن کانسِرواتیو” در این رابطه نوشت: این بیانیه ترامپ نمونه احماقانه از تجدیدنظرطلبی او است. ترامپ در برابر حمله ای که اوباما در سال ۲۰۱۳ تهدید کرد مخالفت کرد. اما وقتی رییس جمهور شد، دستور حمله نظامی غیرقانونی علیه پایگاه هوایی سوریه داد تا دولت سوریه را بخاطر حمله احتمالی با کاربرد سلاح های شیمیایی مجازات کند.

رئیس جمهور دستور داد “حمله فوق العاده محدود”، که دولت اوباما در سال ۲۰۱۳ تهدید کرد، انجام شود اما این حمله عملا هیچ تاثیری بر روند جنگ و رفتار رژیم اسد نداشت. با این حال مسئولان سیاست خارجی آمریکا هفته گذشته بسیار خشم آلود بودند، وقتی به نظرشان رسید که ترامپ قصد ترک سوریه را دارد. اما او باید بیشتر در مورد حملات غیر قانونی جدید در سوریه نگران باشد، که به دنبال آن شان و حیثیت آمریکا بیش از پیش پایین خواهد آمد.

خطر ادامه حضور نظامی غیرقانونی آمریکا در سوریه، این است که نیروهای آمریکایی در معرض خطر غیر قابل قبول و غیر ضروری قرار می گیرند و همچنین خطر تشدید درگیری با دولت سوریه و متحدان آن را ایجاد می کند. اگر ترامپ دستور حمله غیر قانونی دیگری علیه دولت سوریه یا علیه نیروهای حامیانش را بدهد، می تواند به راحتی یک درگیری عمده ایجاد کند. روسیه این دفعه هشدار داد اگر آمریکا ضربه جدیدی به سوریه بزند، این اقدام پیامدهای بسیار شدیدی به همراه خواهد داشت. حتی اگر این کار منجر به مناقشه بزرگ میان قدرت های بزرگ هسته ای نشود، ارزش ندارد که به خاطر جنگ داخلی خارجی امنیت کشور ما به خطر انداخته شود.

این نشریه در پایان نوشت: اگر ترامپ واقعا علاقمند به خروج ایالات متحده از سوریه بود، او هیستری نظامی نابخردانه را علیه دولت سوریه و متحدانش بر پا نمی کرد. متاسفانه، در چنین شرایطی، خصومت و ستیزه جویی ترامپ همیشه برتر می شود. این همان چیزی است که ما از سیاست خارجی فاقد خویشتن داری او دریافت کردیم.
اسپوتنیک

Print Friendly, PDF & Email