کره شمالی آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی خود را متوقف می‌کند

در آستانه دیدار سران دو کره، خبرگزاری رسمی کره شمالی از تعلیق برنامه‌های هسته‌ای و موشکی این کشور خبر داد. رئیس جمهور آمریکا از این اقدام استقبال کرد. قرار است دونالد ترامپ و کیم جونگ اون به زودی ملاقات کنند.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، اعلام کرده که تمام آزمایش‌های هسته‌ای و پرتاب آزمایشی موشک‌های قاره‌پیمای این کشور از امروز (شنبه ۲۱ آوریل/ اول اردیبهشت) به حالت تعلیق در می‌آید.

منابع خبری به نقل از خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش داده‌اند که فعالیت در یک سایت هسته‌ای در شمال شرق این کشور نیز متوقف می‌شود.

این تصمیم در مجمع عمومی کمیته مرکزی حزب کمونیست کره شمالی گرفته شده و هدف آن ورود به یک “دوران تازه” در مناسبات سیاسی بین‌المللی است.

کیم جونگ اون در بیانیه‌ای گفته است کره شمالی روند دست‌یابی به تسلیحات اتمی را با موفقیت به پایان رسانده و دیگر نیازی به آزمایش‌های هسته‌ای و آزمایش موشک‌های بالستیک ندارد.

قرار است در روزهای آینده رهبر کره شمالی با رئیس جمهور کره جنوبی، مون جا ئین در یک دهکده مرزی دیدار و گفت‌وگو کند. دفتر رئیس جمهور کره جنوبی می‌گوید روز جمعه، ۲۰ آوریل برای نخستین بار از یک خط تلفنی مستقیم جهت تماس‌‌های اضطراری میان سران دو کشور استفاده شده است.

وضعیت اقتصادی کره شمالی به خاطر تحریم‌های شدید غرب بحرانی است. پیونگ یانگ امیدوار است با سیاست‌های جدید، انزوای این کشور خاتمه یابد و اوضاع اقتصادی بهبود پیدا کند.

کره جنوبی از تصمیم پیونگ یانگ مبنی بر توقف فعالیت‌های موشکی و هسته‌ای استقبال کرده و آن را “گامی مهم” برای تحقق یک منطقه عاری از سلاح اتمی در شبه‌جزیره کره عنوان کرد.

رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ نیز تصمیم اخیر کره شمالی را “پیشرفتی بزرگ” و خبری خوب برای شبه‌جزیره کره و کل جهان خوانده است.
مطابق گزارش‌ها ترامپ و کیم جونگ اون، اواخر ماه مه یا ابتدای ماه ژوئن با یکدیگر ملاقات و مذاکره می‌کنند. کاخ سفید با تازگی تائید کرده که مایک پمپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و گزینه پیشنهادی ترامپ برای وزارت خارجه در سفری اعلام نشده به پیونگ یانک با رهبر کره شمالی دیدار کرده است.
روزنامه واشنگتن پست با استناد به اظهارات منابع مطلع گزارش داده که مایک پومپئو در روزهای آخر هفته عید پاک (۳۱ مارس و اول آوریل) در پیونگ‌ یانگ با رهبر کره شمالی ملاقاتی محرمانه داشته است.

گفته می‌شود هدف این دیدار زمینه‌سازی برای ملاقات ترامپ و کیم بوده است. رئیس جمهور ایالات متحده می‌گوید برای این دیدار تاریخی ۵ مکان در نظر گرفته شده که هیچ یک در آمریکا قرار ندارند.

Print Friendly, PDF & Email