نشاط؛ گمشده ای بزرگ در مدارس

دو، سه روز از آغاز سال تحصیلی جدید می گذرد و در همین مدت زمان کم هم می‌توان متوجه گمشده‌ای بزرگ در مدارس کشور شد؛ گمشده ای که در سال های اخیر هر روز جای خالی‌اش بیشتر احساس شده اما در میان هزاران مشکل جامعه توجه چندانی به آن نشده است. «نشاط» گمشده این سال های مدارس است که هم دانش آموزان را متاثر از خود کرده و بر میزان یادگیری تحصیلی شان اثر گذاشته است و هم مربیان را از نقش‌های اصلی خود در مدرسه دور کرده است….

اینکه چه شده است مدارس کشورمان آن شور و نشاط سال‌ها و دهه‌های قبل را ندارد و فقط محلی برای گذران وقت و انرژی دانش آموزان تبدیل شده است، سوالی است که وزیر آموزش و پرورش ریشه اصلی آن را در خارج از محیط مدرسه معرفی می‌کند و می‌گوید آسیب‌های امروز فضای مدرسه نشات گرفته از موضوعات خارج از مدرسه است.محمد بطحایی در خصوص راه‌های مقابله با آسیب‌هایی که دانش آموزان دچارش شده‌اند و این امر موجب شده شادی و نشاط تا حدی از مدارس گرفته شود، می‌گوید: امروز از طریق سامانه‌ای که در معاونت پرورشی وجود دارد، مدام رفتارهای دانش آموزان مورد بررسی قرار می‌گیرد و چنانچه نشانه‌های آسیب‌های اجتماعی در بچه‌ها مشاهده شود، بلافاصله قبل از اینکه اتفاقی بیفتد و دانش‌آموز درگیر آسیب شود، معاونت و تیم‌های مشاوره وارد عمل می‌شوند و تا جایی که در بضاعت‌شان است، تلاش می‌کنند که قبل از وقوع اتفاق، جلویش را بگیرند.وی با اشاره به راهکارهای دیگری که برای حل بحران آسیب‌های اجتماعی در مدارس وجود دارد، گفت: یک موضوع دیگر طرح نماد یعنی نظام مراقبت اجتماعی از دانش‌آموزان است که در حوزه معاونت سلامت و تندرستی دنبال می‌شود. این طرح برای زمانی است که به هر دلیلی دانش‌آموزان در معرض خطر قرار گرفته‌اند یا رفتارهای پرخطر از آن‌ها دیده شده است، در چنین شرایطی معاونت با همکاری نهادهایی از جمله قوه قضاییه، نیروی انتظامی و سازمان بهزیستی وارد عمل می شوند و تا حدی که بضاعت‌شان اجازه دهد، دانش آموزانی که در معرض خطر هستند را از آسیب‌ها دور می‌کنند. البته این‌ها باعث نمی‌شود که ما خیال‌مان راحت باشد و بگوییم همه چیز امن است، خیر، این‌طور نیست و شاید برخی هم بگویند آنچه امروز در مدرسه اتفاق می‌افتد، برخلاف آن چیزی است که بطحایی به عنوان وزیر آموزش و پرورش در روز اول کاری خود گفته است.وی با اشاره به اینکه در آموزش و پرورش به شدت نیازمند بخش‌های تخصصی در نهادهای مختلف هستیم، گفت: همچنین نیازمند بخش‌های تخصصی در NGO‌های دولتی هستیم تا بتوانیم قبل از اینکه یک دانش‌آموز خودش را از بالای پل پرت کند به دلیل نِحله‌های کاذبی که بچه‌های ما را در معرض خطر قرار داده، وارد موضوع شویم و آن دانش‌آموزان را از خطر دور کنیم.

آموزش و پرورش در حوزه آسیب‌های اجتماعی در مدارس هرآنچه در توان داشته را گذاشته است و البته پیشرفت‌های قابل توجه و مهمی هم به‌دست آورده‌ایم که در فرصتی مناسب آن را عنوان خواهیم کرد.وی با تاکید بر اینکه ریشه آنچه ما امروز در مدرسه به عنوان آسیب‌های اجتماعی با آن مواجه هستیم، به بیرون از مدرسه مربوط می‌شود، تصریح کرد: مدرسه یک جامعه کوچک است و جایی نیست که دورش را حصاری تا آسمان بکشیم و بعد فکر کنیم که می‌توانیم داخل این حصار را تبدیل به بهشت کنیم. اگر ما در جامعه آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم، در داخل مدرسه هم نشانه‌هایی از این آسیب‌ها وجود خواهد داشت. باید همه هنر بنده و همکارانم این باشد که میزان اثرگذاری جامعه بر مدرسه کاهش یابد که البته این‌طور هم هست. بنابراین وقتی ما صحبت از آسیب‌های اجتماعی در مدارس می‌کنیم، در مقیاس بیشتر و بزرگ‌تر در جامعه آسیب‌های اجتماعی وجود دارد. نکته بعدی اینکه آسیب‌های اجتماعی که ما امروز در مدارس داریم، خوشبختانه فراوانی‌اش کم است و در حد نگران کننده‌ای نیست، ولی این موضوع به قدری مهم است که باید برای همه ما قابل تامل باشد.

به گزارش قانون،وزیر آموزش و پروش به ریشه‌دار بودن آسیب‌های اجتماعی در جامعه اشاره کرد و گفت: بخش عمده آسیب‌های اجتماعی در مدرسه ریشه در خانواده‌ها و اجتماع دارد، به عنوان مثال طلاق در بروز آسیب‌های اجتماعی تاثیرگذار است.البته مصرف مواد مخدر توسط پدر یا مادر نیز آسیب‌های جدی برای فرزندان به دنبال دارد. وی فقر در خانواده‌ها را از علل دیگر بروز آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد و گفت: ریشه آنچه ما در مدرسه به عنوان آسیب‌های اجتماعی با آن مواجه هستیم به بیرون از مدرسه مربوط می‌شود اما من نباید به عنوان یک مسئول و معلم در آموزش و پرورش بگویم این آسیب‌ها چه ربطی به من دارد، نه این طور نیست. این رفتار و برخورد غیر مسئولانه را هیچ معلمی نخواهد داشت. تلاشی که ما در آموزش و پرورش انجام می‌دهیم واقعا تلاش قابل تقدیری است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email